Mineralne tvari su neophodne organizmu. Mnoge od njih nose naziv biogene, što znači da su neophodni dio organizma. Tako je npr. kalcij neophodan kod formiranja kostiju a željezo za nastanak krvnog pigmenta.
Mikroelementi su one tvari koje su neophodne za život ali u vrlo malim količinama. U njih spadaju gvožde, bakar, mangan, cink, kobalt, silicijum, brom, jod, fluor i hrom.
Voda sačinjava veći dio težine tijela. Služi kao sredstvo za otapanje i transport a organizmu je treba stalno dodavati. Dnevna potreba za vodom je 1,5 do 3 litre.
Izlučivanje vode preko bubrega, kože i crijeva vrši se u obliku rastvora koji sadrži soli. Na metabolizam vode utiču hormoni mnogih žlijezda sa unutarnjim lučenjem (štitna žlijezda, pankreas, nadbubrežna žlijezda, jetra) ali naročito važan organ za promet vode je hipofiza. O vitaminima u jednom od narednih poglavlja.
BUBREZI
Bubrezi su po život važan organ i direktno su uključeni u krvotok. U bubrege krv stiže preko bubrežne arterije koja se odvaja od aorte, a krv iz bubrega odlazi preko bubrežne vene koja se spaja sa donjom šupljom venom. Kompletna krv iz organizma prođe u vremenu do 7 minuta kroz oba bubrega.
Ovi organi izlučuju krajnje produkte metabolizma a i strane tvari npr. lijekove i tako vrše detoksikaciju. Bubrezi pored organskih i neorganskih materija izlučuju i pigmente, fermente, vitamine, pa i hormone. Naprijed je pomenuto ali i uprošteno to da u gradi bubrega razlikujemo bubrežna tjelašca (glomerule) i bubrežne kanaliće (tubule).
Prvi izlučuju primarnu mokraću a drugi kada se resorbuje voda i druge tvari, mokraću koja se izlučuje. Normalna dnevna količina mokraće (oko 1,5 1) nastaje iz 100 do 120 litara tzv. primarne mokraće. Bez oba bubrega se ne može živjeti ali zato sa jednim može sasvim normalno. Transport mokraće iz bubrega u mokraćni mjehur vrši se aktivnim pokretima mokraćovoda (uretre). Signal za mokrenje nije vezan za određenu napunjenost mjehura jer stanja straha, uzbuđenja, boli i hladnoće mogu dovesti do potrebe za mokrenjem.